דרושים הייטק - תחום ששווה להצטרף אליו

עולם ההייטק שופע באפשרויות למשרות הייטק רבות ומגוונות. לאחר שסיימתם לרכוש השכלה רלוונטית בתחום, תוכלו לנסות ולהשתלב במספר תפקידים בתחום ההייטק. דרושים הייטק מהווה את אחת הנישות המקובלות והנחשקות ביותר בתחומי הדרושים השונים שקיימים.

יום שני, 7 בפברואר 2011

דרוש לך טכנאי מחשבים?

לא קשה למצוא טכנאי מחשבים טוב כשצריך אחד – יש רבים מהם. ובכל זאת, תמיד צריך עוד אחד, ויש הרבה מי שיכול להכשיר

במדורי הדרושים בעיתונות הנייר לעיתים רחוקות אפשר למצוא מודעות בהן מחפשים טכנאי מחשבים. בדרך-כלל, כשהן מגיעות לעיתון, מודעות כאלה כוללות כמה משרות וזו של הטכנאי היא רק אחת מהן – אחרת כנראה לא הייתה מודעה.

יש לזה כל מיני סיבות, בראש ובראשונה העובדה שיש היצע לא קטן של טכנאים בכל מיני רמות - מודעה בעיתון, שעולה הרבה כסף, מטבע הדברים שמורה לעובדים שקשה יותר להשיג אותם.

"כשמחפשים טכנאי בלבד, מפרסמים מודעה באינטרנט", אמרה לנו מנהלת כוח-אדם ותיקה, "ובדרך-כלל קורות החיים נערמים". מנהל כוח-אדם אחר אמר לנו שבפעם האחרונה שנדרש טכנאי נשכר מכר של מנהל הרשת; בפעם הקודמת, אימייל בין העובדים הביא תוצאות במהירות.

לומדים פחות, מרוויחים פחות


יש היצע גדול של טכנאי מחשבים בישראל. יש גם ביקוש תמידי, אבל זה לא דומה למצב במקצועות הייטק אחרים. שיטת חבר מביא חבר עובדת גם כאן – פשוט אין צורך במודעה בעיתון.

היחס השונה בין ביקוש להיצע ניכר גם ברמות השכר האופייניות, שנמוכות בשליש לפחות מאשר של מתכנתים, למשל.

טכנאי PC מתחיל ישתכר בדרך-כלל לא יותר מששת-אלפים או שבעת-אלפים שקלים לחודש. מספר שנות ניסיון – כמו אצל מתכנת – יאפשרו לו להכפיל את שכרו, שזה עדיין פחות ממקצועות אחרים בענף ההייטק.

מצד שני, הרבה יותר קל להפוך לטכנאי מאשר למתכנת או מומחה לאבטחת מידע. מסלולי הכשרת הטכנאים קצרים משמעותית ממסלולי הכשרה של עובדי הייטק אחרים, ויותר מזה – רוב המועסקים במשרות טכנאי אינם בוגרי קורסים או מסלולי הכשרה. גם אין תעודות, רשיונות, הכרה או רגולציה מצד המדינה.

מטכנאי מחשבים למנהלי רשתות


גם ניהול רשתות, שבעבר נחשב לאחד ממקצועות ההייטק היוקרתיים, עבר תהליך של טכנוקרטיה שהפך אותו מעט פחות זוהר.

חלק ממה שנעשה בעבר על-ידי מנהלי רשתות (כמו חיבור של מחשב לרשת המקומית ולאינטרנט) נעשה היום על-ידי טכנאים. טכנאי מחשבים מנוסים שרוצים לפתוח לעצמם אפשרויות מקצועיות חדשות, לעיתים קרובות משלימים את ההשכלה המקצועית שלהם ורוכשים מיומנויות ניהול רשתות ותארי MCITP.

על רקע התחרות הגוברת, ומתוך שאיפה להעניק לתלמידים ערך מוסף ויתרון ייחודי, המכללות למקצועות המחשב כבר מציעות מסלולי טכנאות PC שכוללים הכשרה בניהול רשתות. ארגונים רבים שוכרים טכנאי מחשבים מתוך שאיפה לטפח אותם כמנהלי רשת פוטנציאליים, ואף מעניקים להם הכשרה משלימה.

ומצד שני, מוסדות ההכשרה דוחפים את הבוגרים הצעירים לשקול גם את האפשרות של יזמות. זאת משום שמשקי הבית בדרך-כלל מעדיפים לשלם על שירותי טכנאות למעבדה קרובה או טכנאי שבא הביתה, ולא תמיד יש להם יכולת לשלם לעסק מבוסס שמעניק שירותים כאלה.

תגובה 1:

  1. אני חושב שבכל מקום עבודה יש את האפשרות של חבר מביא חבר אז בגלל זה בכל מכללה נחשבת יש את האפשרות להשמה של המכללה את הבוגרים שלה למקומות עבודה כך שמי שעברקורס טכנאי מחשבים לא ימצא את עצמו מחוסר עבודה.

    השבמחק