דרושים הייטק - תחום ששווה להצטרף אליו

עולם ההייטק שופע באפשרויות למשרות הייטק רבות ומגוונות. לאחר שסיימתם לרכוש השכלה רלוונטית בתחום, תוכלו לנסות ולהשתלב במספר תפקידים בתחום ההייטק. דרושים הייטק מהווה את אחת הנישות המקובלות והנחשקות ביותר בתחומי הדרושים השונים שקיימים.

יום שני, 16 במאי 2011

הייטק ומקצועות מסורתיים – איך זה משתלב?

ההייטק פרץ קדימה לפני כעשרים שנה בצורה כה מסיבית עד שבתוך שנים ספורות הפך לענף כלכלי חשוב. "קטר הצמיחה של המשק הישראלי" כינה אותו מר בנימין נתניהו, וכל זה פחות מעשר שנים לאחר שטבע מאן דהו את המושג. מדוע קרה הדבר דווקא אז ולמה בצורה כל כך מאסיבית?

קריסת המערכת הכלכלית בברה"מ בסוף שנות השמונים של המאה הקודמת והמחסור בפריטי מזון ולבוש בסיסיים גרמו להאמרת מחירים ולמצב שבו ניתן היה לקנות הכל. חלק מהדברים שנמכרו לכל דורש היו טכנולוגיות מתקדמות ומסווגות שעד אז היו נחלתו של הצבא האדום בלבד. עם התפרקותה המוחלטת של ברה"מ השתררה בעולם אווירה שפוקויאמה כינה אותה "קץ ההיסטוריה". פתאום לא היה לכאורה צורך בצבאות גדולים ולא היתה תועלת רבה בהסתרת טכנולוגיות.כך זלגו טכנולוגיות מתקדמות והזינו מיזמים שונים ומלהיבים. לא מן הנמנע שזה היה אחד הגורמים העיקריים להתפרצות ההייטק דווקא באותה תקופה. אלא שמיזמי ההייטק פעלו לכאורה תוך חוסר תיאום עם "העולם האמיתי". בעולם שהיו בו רעבים ללחם פיתחו אנשי ההייטק אינטרנט ומנועי חיפוש. משך כמה שנים עמד ענף ההייטק במרומי מגדל השן שלו ולא השכיל לרדת ממנו.

ואכן, המשבר לא אחר להגיע. חברות קרסו בין לילה ומיזמים פרחו כעשן. חברות הון סיכון רבות פשטו רגל בעקבות פשיטת הרגל של המיזמים בהם השקיעו. רבים וטובים הכריזו על מות ההייטק. ורבים חזרו ללמוד לימודי משפטים או רפואה. אלא שהמשבר היה רק תהליך הסתגלות. השלב הבא היתה השתלטותו על מקצועות וענפים מסורתיים, במטרה לייעל אותם ולהגדיל את הייצור. תחומים רבים נזקקו להתייעלות מהירה אחרת לא היו שורדים וההייטק היה זקוק להם כדי שיוכל להמציא את עצמו מחדש.

אחרי שהשלימו את תהליך ההסתגלות ההדדית, צועדים חידושי ההייטק יד ביד עם הענפים הותיקים והמסורתיים. מומחים בתחומים אלה משתלבים בעולם ההייטק לאחר שצברו מומחיות במקצועם, ואנשי הייטק מתמחים בתחומים מוגדרים לאחר שרכשו מומחיות בתחומם הם. כיום לא ניתן להעלות על הדעת מקצוע שאין לו ממשק כל שהוא עם הייטק. התפתחויות טכנולוגיות שונות ובמיוחד פיתוחים מתקדמים בתחום טכנולוגית המידע הקפיצו קדימה את תחומי הידע המסורתיים. גם אכיפת החוק יצאה נשכרת כיון שההייטק נותן בידיה אמצעים מתקדמים לפענוח פשעים. לימודי קרימינולוגיה למשל כוללים לימוד ושימוש בטכנולוגיה מתקדמת.

לעת הזאת כמעט כל פיתוח חדש נועד לתת מענה לבעיה ספציפית: לייעל את הייצור, לפתור בעיה רפואית המעיקה על רבים ולא נמצא לה פתרון או כזו שתיתן מענה לאחסון וניתוח של כמויות אדירות של מידע שהצטבר. בעולם שבו האוכלוסייה גדלה במהירות מסחררת נהפכו בעיות התזונה, הבריאות, הרפואה, הלבוש והמגורים לבעיות אקוטיות שחייבים לתת עליהן את הדעת וההייטק נמצא בחוד החנית של מחפשי הפתרונות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה