דרושים הייטק - תחום ששווה להצטרף אליו

עולם ההייטק שופע באפשרויות למשרות הייטק רבות ומגוונות. לאחר שסיימתם לרכוש השכלה רלוונטית בתחום, תוכלו לנסות ולהשתלב במספר תפקידים בתחום ההייטק. דרושים הייטק מהווה את אחת הנישות המקובלות והנחשקות ביותר בתחומי הדרושים השונים שקיימים.

יום רביעי, 18 במאי 2011

האם בהייטק יש פרנסה בטוחה? סטיגמות, אמיתות ומה שביניהם

באחד הימים שתיתי קפה בקניון. מאחורי ישבו אם ובתה ודנו דיון מעמיק בעתידה המקצועי של הבת. הדיון הלך בערך כך:
"תגידי, החלטת מה ללמוד?"
"אני חושבת ללמוד הייטק. אולי תכנות, אולי אהיה מהנדסת תכנה או משהו".
"תכנות? זה החנונים האלה שיושבים על יד המחשב ואומרים לו מה לעשות?"
"כן, בערך. יש לזה המון רמות ו..."
"אני חשבתי דווקא על עיצוב אפנה. שם יש פרנסה בשפע, לא? אולי תעצבי שמלות כלה? אנשים לא מפסיקים להתחתן. מחשבים? מחר מחרתיים זה ייצא מהאפנה ומה ישאר לך? תעודה שהשקעת בה המון זמן וכסף ובסוף אי אפשר לעשות איתה כלום. חוץ מזה מהנדס זה לגברים ו..."

במספר משפטים ביטאה האם את החששות הכבדים ביותר שנקשרים בהייטק: החשש מתחום שהתפתח במהירות רבה מדיי ועלול להיעלם, את התדמית השלילית משהו שיש לאנשי ההייטק בעיני חלק גדול מהציבור והעלות הגבוהה של הלימודים שלא בטוח שתצדיק את עצמה. עובדה ידועה היא שקורסים למחשבים עולים הון ולא כל בוגרי הקורסים מוצאים פרנסה. אך גם לימודי תקשורת או להבדיל לימודי משפטים הם יקרים לא פחות אבל יש להם דימוי יוקרתי ובוגרי תקשורת או משפטים משתלבים יפה במקומות עבודה מכובדים. גם נושא הקביעות והיציבות בעבודה איננו לכאורה הצד החזק של הענף. מה מכל הדברים הוא אמת ואיזה חלק מהם הוא סטיגמה בלבד?

ובכן, ההייטק התפרץ לעולם לפני קצת יותר מעשרים שנה. עלייתו המהירה עוררה בקרב רבים מחשבה שמה שעלה במהירות ייעלם במהירות, על משקל "מה שבא בקלות הולך בקלות". אלא שהפעם המצב איננו כך. התקופה האמורה היתה תקופה של הבשלת טכנולוגיות שבצומת דרכים אחת התפוצצה והתפרצה אל העולם. הטכנולוגיות האלה הצליחו להשתלב בחיינו בצורה כל כך טובה, שמכאן פתוחה הדרך רק קדימה. המשבר שפקד את הענף שנים מספר לאחר מכן אכן גרם לקריסה של חברות רבות ואבדן פרנסה לאנשי הייטק רבים, אבל הוא היה תהליך טבעי לחלוטין של ניפוי התפל מהעיקר. וגרם להיעלמות של יזמות כושלות או מיותרות. ההייטק בא לעולם על מנת להישאר והביא איתו פיתוחים טכנולוגיים חדשים.

למעשה אנו נמצאים בתקופה של שידוד מערכות בכל התחומים והמקצועות ובכללם הענפים המסורתיים. אנשי ההייטק שואלים "לאיזה תחום נוסף אנו יכולים להגיע?" ואילו העוסקים במקצועות מסורתיים שואלים "איך אני יכול להשתמש בהייטק כדי להתייעל ולהתקדם?" כשכל אחד מהצדדים מבין את המשמעות והחשיבות של הצד השני, הדבר מבטיח לנו רק טוב. כבר כיום קנה ההייטק אחיזה בענפים כמו אפייה ובישול תעשייתי, עיצוב אפנה, טקסטיל ועוד שהם ענפים מסורתיים נטו והוא צפוי להמשיך ולהיות חלק מחיינו. ההייטק הפך לעוד תחום. בעוד שלושים שנה הוא כבר ייחשב "מסורתי".

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה