דרושים הייטק - תחום ששווה להצטרף אליו

עולם ההייטק שופע באפשרויות למשרות הייטק רבות ומגוונות. לאחר שסיימתם לרכוש השכלה רלוונטית בתחום, תוכלו לנסות ולהשתלב במספר תפקידים בתחום ההייטק. דרושים הייטק מהווה את אחת הנישות המקובלות והנחשקות ביותר בתחומי הדרושים השונים שקיימים.

יום שלישי, 24 במאי 2011

איך לבחור תחום בהייטק?

כשאומרים הייטק מייד חושבים רבים מאיתנו על מחשבים, אף שהייטק הוא הגדרה משותפת לתחום רחב של מקצועות ועיסוקים בהם ביו טכנולוגיה ביו אינפורמטיקה, רובוטיקה ועוד. גם ההגדרה הכוללת "מחשבים" מכילה בתוכה תכנות, חמרה, עיצוב, בדיקות וגרפיקה, ואלו הם מקצת התחומים.

בנוסף לאמור לעיל מתקיים מזה זמן מה תהליך של השתלבות ההייטק בתעשיות המסורתיות. אמנם תעשיית המחשבים והתכנה היא תעשייה מרתקת, חדשנית וקורצת אבל רבים נוטים לשכוח שמלבדם יש עוד תחומים בעולם. עד למשבר ההייטק בתחילת שנות האלפיים היה ענף ההייטק כולו מרוכז בעצמו ומנותק לחלוטין משאר העולם ומומחים רבים קשרו כתרים ל"מדינת האינטרנט" ההולכת ומתהווה לנגד עינינו. משבר ההייטק החזיר הדברים לפרופורציות הנכונות, עם תום המשבר עבר ההייטק תהליך התבגרות והחל תהליך של סימביוזה בינו לבין התעשיות המסורתיות. איש מחשבים עבור מנכ"ל מפעל טקסטיל, מלון, או מפעל אחר הוא כמו קצין המודיעין עבור המפקד. הקצין מביא את הנתונים, מעבד אותם ומציג אותם ולאור התוצאות יכול המפקד לפעול.

כל האמור לעיל מטרתו אחת – לאמר לכל מי שקורא את המאמר הזה שהייטק איננו מקשה אחת, איננו תחום אחד ולפיכך אין צורך לחשוש ממנו. בנוסף, האפשרות להשתלב בעולם ההייטק איננה כה רחוקה. קורסים למחשבים, תכנה, חומרה ועוד, נפתחים לעיתים קרובות למדיי ועלותם איננה יקרה עוד כפי שהיתה. גם דרישות הקבלה אינן גדולות במיוחד וכל בוגר תיכון בעל יכולות ממוצעות יכול להתקבל אליהם. הסטיגמה שאומרת שמי שלומד הייטק חייב להקדיש את מלוא הזמן ללימודים איננה מדויקת גם היא. אמנם לימודי בוקר מרוכזים מקצרים את משך הלימוד אבל לימודי ערב פעמיים או יותר בשבוע מביאים לתוצאות דומות ומאפשרים להתפרנס תוך כדי. והדבר החשוב ביותר – כל האינדיקציות מראות שהדרישה לאנשי מחשבים איננה עומדת לרדת. המיצוב החדש שלהם בתוך המבנה המסורתי דווקא ביקוש יציב ואפילו התגברות הביקוש.

אם בעבר היה נהוג ללמוד תכנות או עיצוב אתרים ולאחר מכן לראות מה ניתן לעשות הרי שהיום רבים מהנרשמים ללימודי מחשבים הם אנשים המועסקים במקום עבודה קבוע שלעיתים הוא המממן את הלימודים או לחילופין אנשים אשר עולם הדרושים הייטק אינו זר להם. אנשי מקצוע רבים מגיעים למסקנה שיוכלו לקדם עצמם רק אם ישפרו את הידע והיכולת שלהם במחשבים. תכנות ייעודיות רבות למלונאות, תכנות ERP, תכנת כרטוס של חברות תעופה ועוד לא היו יכולות להגיע לאוויר העולם אילולי היה חלק ניכר מהמתכננים אנשי מקצוע אמיתיים בתחומם.

סיכומו של עניין הוא שבחירת תחום בהייטק איננה קשה כמו שהיא נראית – הבוחר פשוט צריך להיות עצמו. אם יש לו נטייה למקצוע מסוים כדאי שיבחר בו, ורק לאחר תום הלימודים או ההשתלמויות המקצועיות יעבור להייטק.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה