דרושים הייטק - תחום ששווה להצטרף אליו

עולם ההייטק שופע באפשרויות למשרות הייטק רבות ומגוונות. לאחר שסיימתם לרכוש השכלה רלוונטית בתחום, תוכלו לנסות ולהשתלב במספר תפקידים בתחום ההייטק. דרושים הייטק מהווה את אחת הנישות המקובלות והנחשקות ביותר בתחומי הדרושים השונים שקיימים.

יום ראשון, 22 במאי 2011

הייטק – לאן זה הולך?

ענף ההייטק מתבגר. לאט לאט, בלי שנשים לב לתהליך, הפך הענף למבוגר יותר, אחראי יותר ואפילו, רחמנא לצלן, ערכי יותר. כל אלה אינם עושים אותו לפחות חיוני מבחינה כלכלית ואינם מקטינים את תרומתו לכלכלה הישראלית, הם רק גורמים לו לפעול תוך אינטראקציה עם הכלכלה ולא כבועה עצמאית ולא קשורה.

בניגוד למה שמקובל לחשוב התשתית להתפתחות המהירה הונחה כבר בשנות השישים והשבעים של המאה הקודמת עם התפתחות התעשיות הצבאיות ותעשיות מתוחכמות אחרות. סוף שנות השמונים ותחילת שנות התשעים היוו מעין צומת דרכים, נקודה בזמן שבה המפגש בין מצב כלכלי, מדיני וגלובלי מסוים מחד וזמינות טכנולוגיות מתקדמות גרמו לזינוק מטאורי במעמדו של הענף ובתרומתו הכלכלית לעולם בכלל ולמדינת ישראל בפרט.

אלא שהזינוק הזה היה מלווה בתופעות "ינקות" רבות. הזמינות הגדולה של טכנולוגיות וההזדמנויות הכלכליות מחד וגילם הצעיר יחסית של חלקם המכריע של הפעילים בתחום גרם להתפרסות רחבה מדיי ולהשקעות בלתי זהירות וחסרות בסיס בפרויקטים שלא נבחנו לעומק הן מבחינת הסיכוי שלהם להגיע לכדי מיצוי והן מבחינת הנחיצות האמיתית שלהם לעולם האמיתי. מנועי חיפוש, תוכנות מתוחכמות שלא שיפרו ביצוע של שום דבר או שפע של תכנות שטיפלו באותה בעיה עצמה. היו, כמובן, הצלחות רבות. אבל הרושם הכללי היה של שני עולמות נפרדים – עולם ההייטק והעולם "האמיתי".

בועת ההייטק התפוצצה כעבור שנים לא רבות בבת אחת. המשבר שפקד את הענף הביא לשתי תוצאות: האחת, משקיעים הפכו זהירים יותר באשר לכספם והשנייה היתה נסיונות רציניים שנעשו על מנת להתאים את ביצועי ההייטק לכל תחומיו לדרישות העולם "האמיתי", במקום להתאים את העולם לגחמות ההייטקיסטים. כיום מתמקד ההייטק בייעול תהליכי יצור בענפים מסורתיים ובהשתלבות בהם. דומה שההייטק תפס את מקומו הטבעי במארג החברתי והמקצועי.

ההוכחה הטובה ביותר לתקפות האמור לעיל היא עיון במודעות דרושים הייטק. לא עוד חברות הזנק חדשות לבקרים אלא אנשי מחשבים לתחומים מוגדרים. חלק גדול מהמודעות דורשות גם הבנה בתחומים מסוימים או היכרות איתם. קיימת סימביוזה בין אנשי מחשבים, למשל, לבין אנשי מקצוע בתחומים מסורתיים. חלק מאנשי המחשבים נכנסים לתחום מסויים ומתמקצעים בו, בעוד חלק מאנשי המקצוע רוכשים השכלה או ידע מקצועי במחשבים. לא משנה מהיכן מגיעים, נקודת המפגש היא אי שם באמצע. גם מכללות המשווקות קורסים למחשבים משתדלות להתאים את עצמן לדרישות השוק בעוד בתי ספר מקצועיים מלמדים שיעורי מחשב שבהמשך יעזרו לבוגרים להשתלב טוב יותר במקצוע ולהכיר היבטים חדשים שלו.

כל האמור לעיל איננו בא לרמוז שאין יותר מקום למפתחים או לחברות הזנק הפונות לתחומים ספציפיים. מה שנאמר כאן הוא שענף ההייטק התבגר, התברגן ומצא את הדרך להשתלב בעולם.

תגובה 1: