דרושים הייטק - תחום ששווה להצטרף אליו

עולם ההייטק שופע באפשרויות למשרות הייטק רבות ומגוונות. לאחר שסיימתם לרכוש השכלה רלוונטית בתחום, תוכלו לנסות ולהשתלב במספר תפקידים בתחום ההייטק. דרושים הייטק מהווה את אחת הנישות המקובלות והנחשקות ביותר בתחומי הדרושים השונים שקיימים.

יום שני, 9 ביוני 2014

רכב חברה - ליסינג או השכרה?

אינספור חברות עסקיות בישראל מבינות כי אינן יכולות להתנהל בצורה יעילה ללא כלי רכב, ורצוי מאגר גדול ככל האפשר שלהם. אלא שהאפשרות של רכישת כמויות כאלה של רכבים, מטבע הדברים, נמצאת הרבה מחוץ להישג היד של החברה העסקית הממוצעת. תנאים אלה מבטלים את אפשרות הרכישה, ומעמידים את בעלי העסק עם שתי ברירות עיקריות, כל אחת בעלת יתרונות משלה: הראשונה היא ליסינג (ובעיקר ליסינג תפעולי), והשנייה – השכרת רכב.

על ליסינג לעסקים/ חברות הייטק
בשנים האחרונות, יותר ויותר נהגים בישראל גילו את יתרונות הליסינג: נקודת המוצא היא כי עבור רבים, ליסינג פרטי משתלם פי כמה מאשר רכישת רכב תפעולי, או אפילו הדרך היחידה לנהוג בכלי רכב חדיש, מבלי להיכנס לבור כלכלי שלא ברור כיצד יוצאים ממנו. גם במגזר העסקי.מגזר הייטקיסטי, ליסינג נחשב לאופציה יעילה במיוחד, כשלרוב המדובר הוא בצי רחב של כלי רכב תפעולי, ולא ברכב בודד.
מאפייני עסקת הליסינג פשוטים מאד להבנה: החברה משלמת סכום מקדמה ראשונית עבור כלי הרכב, ואת יתרת התשלום באופן חודשי, בהתאם למשך תקופת הליסינג שנקבע בהסכם. חשוב להדגיש שבמישור העסקי, רבות מהחברות בוחרות, בסופו של יום, בליסינג תפעולי, המטיל את האחריות על הטיפולים, התיקונים, הטסטים והביטוחים על חברת הליסינג, ומאפשר פעמים רבות גם הנפקת רכב חלופי, בעת הצורך. היתרון המשמעותי של כך הוא שדאגות "בירוקרטיות" אלה ואחרות נמנעות מאנשי חברת הליסינג, מה שמונע גם שיבוש של שגרת העבודה.

השכרת רכב
כשמדברים על השכרת רכב תפעולי, דומה כי מרבית האנשים חושבים על השכרה לפרק זמן של מספר שעות או ימים, כפי שנפוץ, למשל, בטיולים בחו''ל. אלא שהשכרת רכב נפוצה במידה לא מבוטלת גם במגזר העסקי, לפרקי זמן משתנים. ראשית, תהיה זו השכרה נקודתית לטווח קצר. זהו הפיתרון האידיאלי עבור עסקים שלא זקוקים לכלי הרכב שלהם באופן תמידי, אלא רק "מפעם לפעם", בנסיעות מתבקשות אלו או אחרות. ברור שרכישת רכב, או אפילו ליסינג, עלולים להתגלות כמיותרים במיוחד עבורם.
האפשרות השניה היא לבחור בהשכרת רכב לטוח ארוך, שעשוי בהחלט להיות מקביל לזה של עסקאות הליסינג: בעל העסק יכול לבחור, ברוב המקרים, את תקופת ההשכרה הרלוונטית. ואגב, לעיתים האחריות על התחזוקה נשארת בידי חברת ההשכרה, אשר אין לשכוח – כלי הרכב עדיין שייכים לה.
אז מה בוחרים?
כפי שנטען מעלה, לכל בחירה יש יתרונות משלה. בעבר, האפשרות של ליסינג הייתה משתלמת יותר בעשרות אחוזים מאשר השכרה לטווח ארוך, אלא שהפערים הצטמצמו במרוצת השנים: עדיין יש לליסינג, עושה רושם, יתרון מבחינת המחיר, אך משמעותי הרבה פחות מבעבר.
מבחינת סוגיית האחריות, ניתן לראות שהן ליסינג תפעולי והן השכרת רכב מטילים על החברה המשכירה אחריות מסוימת על היבטים שונים של תחזוקה. מבחינה השוואתית, האחריות של חברות הליסינג נוטה להיות גדולה ומקיפה יותר מאשר המקבילה.
מנגד, השכרת רכב מהווה פיתרון אידיאלי לעסקים שלא יודעים לכמה זמן הם יהיו זקוקים לרכב, ולא מעוניינים להתחייב על פרק זמן ארוך, כפי שנדרש בעסקאות הליסינג. כמו כן, בהשכרה, תנאי השימוש ברכב עשויים להיות גמישים יותר מאשר הליסינג, למשל בכל הנוגע למספר הקילומטרים שמותר לגמוע איתו.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה